Siirt İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Siirt İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

PERVARİLİ MİSAFİR ANNEYE ZİYARET...

Güncelleme Tarihi: 13/12/2017

       Elverişsiz hava ve yol koşulları olan yerleşim merkezlerinde ikamet eden gebelerin muhtemel doğum tarihleri yaklaştığında daha elverişli yerleşim merkezlerine nakledilerek konaklamalarının sağlanması ve hastanelerde doğumlarının gerçekleştirilmesi  amacıyla Sağlık Bakanlığı  Misafir Anne Uygulaması programını uygulamaya koymuştur.

       Bu uygulama ile ulaşımı imkansız hale getiren iklim ve yol şartlarında yaşayan, sosyal sebeplerle doğum esnasında sağlık kurumuna erişiminde  problem  olabilecek gebeler ve riskli gebeler tespit  edilmekte ve gebelik ile ilgili tüm müdahalelerin yapılacağı bir sağlık kuruluşuna en kısa zamanda ve risk almadan ulaşabileceği yerleşim merkezlerine davet edilmektedir. Daveti kabul eden gebeler muhtemel doğum tarihleri yaklaşırken konaklama merkezlerine nakledilerek burada misafir edilmekte ve doğum zamanı geldiğinde doğumları hastane ortamında gerçekleştirilmekte ve doğum sonrasında anne ve bebeğin sağlık durumu uygun hale getirildikten sonra tekrar evlerine götürülmesi sağlanmaktadır. Daveti kabul etmeyenlerden ise konuyu ve riskleri anlayıp kabul ettiğine dair imzalı tutanak alınmakta ve izlemlerine devam edilmektedir.

Bu kapsamda Pervari İlçesinin bir köyünde riskli gebe olarak belirlenen bir Anne Pervariden getirilerek Siirt Devlet Hastanesinde 1 gün misafir edildikten sonra sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü İbrahim TEĞİN, Misafir Anne Proje Sorumlusu Hemşire Betül YÜREK ve Çocuk Ergen Üreme Sağlığı personelleri Siirt Devlet Hastanesinde Misafir Anneyi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Siirt Belediyesi tarafından yürütülen "Hoşgeldin Bebek" projesi kapsamında aileye hediye verildi.